Sid Meier’s Alpha Centauri + Alien Crossfire

Pokud mají některé hry status kultovní, tak Sid Meier’s Alpha Centauri (a její datadisk Alien Crossfire) mezi ně určitě patří. Kdo někdy hrál Sid Meier’s Civilization (některými považovanou za nejlepší hru všech dob) tak ví, že hlavním vítězstvím je vypuštění rakety právě k Alpha Centauri. Sid Meier’s Alpha Centauri (SMAC) je tedy přímým pokračováním „Civilization“ her ve vesmíru.

Toto je můj druhý překlad hry a byl to časově velmi náročný projekt. Překlad Alpha Centauri jsem dokončil 11. 3. 2001 a následně Alien Crossfire 7. 9. 2003. Poslední práce byla úprava překladu (odstranění diakritiky) pro Linux verzi, hotovo bylo 31. 8. 2004.

SMAC, která vyšla v roce 1999 má mnoho vychytávek, ktreré nenajdete ani v pozdějších „Civilization“ hrách, jako jsou třeba aktuálně (červenec 2020) poslední Sid Meier’s Civilization VI (Wikipedia), nebo duchovní pokračování SMAC Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth (Wikipedia), která byla docela propadák (i když zase tak špatná hra to není).

Sid Meier’s Alien Crossfire v českém překladu – výběr frakce.

SMAC má plastický terén, který lze upravovat pomocí teraformerů, například zvedat hory, tvořit údolí atd. To má velký význam v řadě věcí, například čím výše jste, tím větší množství energie (měna ve SMAC) můžete získat z jednoho pole, nebo úžasně funguje ekologie, kdy vítr ve SMAC fouká ze západu na východ, takže na západní straně hor máte úrodnou půdu, zatím co na východní poušť, což lze strategicky využít, nebo globální oteplování umí zvedat hladinu moře a vice versa. Pokud použijete ultimátní zbraň ve hře, Drtič planet (Planet buster), obdoba atomové bomby, pak tato pouze nezniči jednotky, nebo kolonie, na které dopadne, ale také vytvoří regulérní kráter.

Sid Meier’s Alien Crossfire v českém překladu – útok na mimozemské červy.

Další vychytávkou je možnost skládání jednotek z různých komponent, takže množství jejich variant je obrovské a můžete si je vymazlit přesně podle svých potřeb.

Co je naprosto úžasné, tak kromě vás a vašich počítačem řízených protivníků, je dalším hráčem i samotná planeta, která je živá a vaše činy přímo ovlivňují chování fauny a flóry atd.

Sid Meier’s Alien Crossfire v českém překladu – herní obrazovka.

Ačkoliv je SMAC už poměrně stará hra, můžete ji stále snadno získat a nainstalovat z GOG. Bohužel existuje pouze verze pro Windows. SMAC sice byla portována firmou Loki Entertainment (Wikipedia) i pro Linux, ale tuto verzi je již poměrně obtížné získat, ale hlavně rozchodit. Naštěstí Windows verze funguje bez problémů i na Linuxu (a snad i OS X), díky WINE.


Překlad pro Windows verzi Sid Meier’s Alfa Centauri + Alien Crossfire stahujte zde (lze použít i pro samotnou Alfa Centauri bez datadisku):

Překlad pro Linux verzi Sid Meier’s Alfa Centauri + Alien Crossfire od Loki Entertainment (bez diakritiky) stahujte zde:

md5sum:

  • 1d415f0ba075b73ed7fb307b62bcd36c Cestina_pro_Sid_Meier’s_Alpha_Centauri+Alien_Crossfire.zip
  • 7121e6fbfc3c7271e7cc7c363bcfa236 smac-cz.zip