Věštění z křišťálové koule, aneb co bude s Ruskem

Zdroj: Hádanka od Mediamodifier, pod Pixabay license.

Obávaná ruská armáda prodělává fiasko ve válce, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině a pokud bude poražena, co bude dál?

Nyní už je jasné, že Rusko je obr na hliněných nohou a ruská armáda je zanedbaný kolos, který z malého rozpočtu, který chatrná ruská ekonomika byla schopna poskytnou, nešlo ufinancovat tak, aby byla aspoň na úrovni, kterou známe z vyspělých států NATO.

Také je zřejmé, že všudypřítomný šlendrián a rozkrádání vojenského majetku, které tak dobře známé ze sovětské éry i od našich „osvoboditelů“ dislokovaných u nás, po okupaci v roce 1968, úspěšně přetrval v ruské armádě dodnes.

Kromě několika málo elitních jednotek, ukrajinská armáda, která na sobě od ruské okupace Krymu v roce 2014 tvrdě pracovala, bojuje s demoralizovanými vojáky s mizernou/zastaralou výzbrojí a špatnou logistikou.

Co se tedy stane, pokud Putin nedosáhne žádného vojenského úspěchu a bude se muset stáhnout zpět s obrovskými ztrátami?

Nejsem si jistý, zda dokáže Ukrajina získat zpět Krym, spíš se domnívám, že ten (bohužel) padne na oltář jednání o míru, ale získat pod kontrolu části Luhansku a Doněcka, ovládané ruskými teroristy, je možné.

Očekávám vstup Ukrajiny a Gruzie do EU a NATO, možná se dočkáme i Moldavska. Už nyní bojují v ukrajinské legii Bělorusové a pokud se Rusko následkem vojenské porážky a ekonomické katastrofy ukáže jako slabé, Lukašenko to neustojí – pro Bělorusy to bude unikátní možnost zbavit se vlivu Ruska a rovněž směřovat do EU a NATO.

Dále je zřejmé, že NATO, na které se pomalu snášel prach, díky Putinově osudové chybě chytilo druhý dech. To, že všechny členské státy budou mít armádu nyní jako prioritu, je po letech zanedbávání jasné a nutné.

Stejně tak EU, i přes drobné zádrhely (Orbánovské Maďarsko a Německo, stále ještě doufající v ruský plyn), je jednotná, ekonomicky silná (a hlavně pro Rusko a Čínu nepostradatelná).

Nicméně to nejdůležitější se bude dít v Rusku. Podfinancovaná, rozkradená a poražená armáda přispěje k separatistickému pnutí v samotné Ruské Federaci. Některé surovinově bohaté, ale z kůže sdírané regiony, navíc etnicky rozdílné od Rusů (a rasizmus mezi Rusy a ostatními etniky v Rusku je obrovský) si řeknou, že by jim bylo lépe bez Rusů, Kavkaz je tradičně sud plný prachu a můžeme se v Rusku nadát výrazného nárůstu (hlavně islámského) terorismu.

Nezapomeňme také, že na východě čeká vojenský stále silnější Čína, pro kterou je Rusko ekonomický trpaslík a bedlivě vše sleduje. Číňané mají na východě Ruska svoje ekonomické zájmy a prakticky si ho kupují už roky. Nebyl bych překvapen, kdyby velkou část východního Ruská, v zájmu „vlastní bezpečnosti“ a ekonomických zájmů v celku snadno a bez odporu anektovali.

Nakonec je tu ještě jeden aspekt, který je potřeba vzít do úvahy – co obrovský ruský jaderný arzenál, co se s ním stane během takové nestability, případně dokonce vpádu na ruské území Čínou? Použít jaderné zbraně není úplně snadné a je možné, že ani v takovém případě by k tomu nedošlo. Navíc údržba jaderného arzenálu je extrémně náročná a drahá – pokud nyní vidíme žalostný stav ruské armády, jak jsou na tom asi jaderné zbraně? Samozřejmě můžeme jen hádat, ale lze se domnívat, že reálně nasaditelná a funkční bude jen část celkové kapacity, kterou mají rusové údajně k dispozici.

Nicméně je možné, že část jaderného materiálu by mohla padnout do nesprávných rukou, takže jaderné odzbrojení separatistických republik, které vzniknou po občanských válkách v Ruské federaci, bude nezbytné. Lze předpokládat, že tyto nové státy budou mít zájem o uznání světovým společenstvím a o spolupráci s EU a USA, navíc asi nebudou vědět, co si sami s jadernými zbraněmi počít, a proto na to přistoupí.

Jaderné odzbrojení zbytku Ruské federace pak bude muset být nezbytnou podmínkou pomoci s obnovením zdevastované ruské ekonomiky a hospodářství.

A nakonec, co se stane se samotným V. V. Putinem? Příliš nečekám, že by byl svržen samotnými Rusy (bohužel), ani si nemyslím, že by ho dokázali odstranit ruští oligarchové, na které někteří spoléhají. Spíš mu prorokuji osud jeho vzoru Stalina, který zemřel zcela sám a bez pomoci, nebo jeho předobrazu Hitlera, který spáchal sebevraždu. Tak nebo tak, dávám mu „slovy klasika“ rok, maximálně dva. Každopádně považuji za jisté, že po Putinově smrti nestabilita v Ruské federaci prudce akceleruje a OSN s NATO budou muset být připraveni čelit dalším výzvám s tím spojeným.

Konec věštění z křišťálové koule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *